Opakowania tekturowe a ekologia

Dbanie o środowisko naturalne jest nie tylko modne, ale przede wszystkim potrzebne. Wspólna troska o to, aby nie korzystać z wolno rozkładających się toreb i opakowań, pozwala ograniczać negatywny wpływ człowieka na planetę. Pudełka z tworzyw sztucznych można przecież zastąpić kartonami.

Rozkład opakowań kartonowych i plastiku

Będąc świadomym znaczenia działań proekologicznych, na pewno chętniej wybierzesz opakowania kartonowe niż zanim naturalnie się rozłożą mijają setki lat. Tymczasem zużycie tych produktów jest tak duże, że składowiska śmieci tylko się powiększają. W znacznym stopniu wpływa na tę sytuację ograniczona możliwość przetwarzania plastiku. Tylko niektóre jego rodzaje nadają się do przetopienia, a cała reszta, niestety, trafia na wysypisko. Inaczej jest z opakowaniami kartonowymi. Nie dość, że częściowo mogą powstawać z tworzyw porecyklingowych, to jeszcze można je ponownie przetworzyć kilka razy. Proces produkcji wyrobów tekturowych jest też znacznie bardziej ekologiczny niż wytwarzanie elementów z plastiku.

Produkcja i ponowne wykorzystywanie tektury

Opakowania kartonowe powstają z tektury, którą tworzy kilka warstw masy papierniczej. Ona zaś wytwarzana jest z makulatury, masy włóknistej oraz celulozy. Ma postać płynną z widocznymi cząstkami stałymi, a producenci wykorzystują do jej stworzenia różnorodne proporcje składników. Dzięki temu tektura może być bardziej odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i tym podobne czynniki. Niewątpliwą zaletą pudeł tekturowych jest fakt, iż dzięki dużej wytrzymałości mogą być wykorzystywane przez długi czas, zanim ulegną zniszczeniu i będzie można przeznaczyć je do recyklingu.

Przykłady ponownego użycia pudeł

Zastanawiasz się, jak wykorzystać posiadane pudła tekturowe? Produkty używane w czasie przeprowadzki mogą
posłużyć także później do przechowywania butów czy odzieży sezonowej. Z kolei, chcąc podarować komuś prezent,
można własnoręcznie pomalować używane pudełko z tektury i zamienić je w piękne dzieło sztuki. Taka zabawa na pewno
spodoba się dzieciom i pozwoli nauczyć je, że warto ponownie korzystać z tych samych rzeczy.

© 2017 Firma MAD-BOX Andrzej Madejczyk, ul. Piłsudskiego 26B/16, 39-100 Ropczyce, tel. 533 253 800 , tel. 884 911 178

Please publish modules in offcanvas position.