W jaki sposób przechowywać i transportować opakowania tekturowe?

Czy to w czasie magazynowania, czy przewożenia kartonów należy zadbać o odpowiednie warunki otoczenia. Tylko wówczas opakowania tekturowe skutecznie zabezpieczą towary wysyłane do klientów lub półprodukty przechowywane w hali produkcyjnej. Istnieje kilka czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Zarówno w czasie transportu, jak i magazynowania powinieneś ustawić kartony w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych. Przede wszystkim zadbaj o to, aby w pobliżu nie znajdowały się żadne ostre narzędzia czy maszyny mogące spowodować przypadkowe naruszenie struktury opakowań.

Przed przewożeniem pudeł należy spiąć ze sobą oraz przymocować do palet, dzięki czemu nie będą przemieszczać się w czasie transportu. Nie zniszczą się więc pod wpływem tarcia czy uderzania o inne przedmioty znajdujące się w samochodzie. Warto również owinąć opakowania tekturowe folią stretch, gdyż zapobiegnie ona zabrudzeniom, wahaniom temperatury oraz kontaktowi z wilgocią.

Zabezpieczenie przed wilgocią i zmianami temperatur

Opakowania tekturowe powinny być przechowywane w suchych magazynach. Kluczowa jest więc bieżąca kontrola panujących w nich warunków. Niezbędna jest także regularna wentylacja, która pozwoli zachować optymalną temperaturę, uchroni kartony przed pleśnią czy grzybami mogącymi powstawać w niewietrzonych pomieszczeniach oraz w obiektach, w których panuje zbyt wysoka wilgotność.

Dlaczego temperatura również ma znaczenie? Podobnie jak wilgoć może powodować uszkodzenia i zmniejszać wytrzymałość kartonów i innych wyrobów tekturowych. Najlepiej, jeśli w magazynie jest maksymalnie trzydzieści stopni, a zarazem temperatura nie spada poniżej pięciu stopni. Aby zabezpieczyć kartony przed zabrudzeniem oraz innymi negatywnymi czynnikami, nie należy układać ich bezpośrednio na podłożu, ale podłożyć pod nie palety.

Podobnie trzeba postępować w warunkach transportu, unikając poddawania opakowań tekturowych działaniu wilgoci czy nadmiernym wahaniom temperatury.

© 2017 Firma MAD-BOX Andrzej Madejczyk, ul. Piłsudskiego 26B/16, 39-100 Ropczyce, tel. 533 253 800 , tel. 884 911 178

Please publish modules in offcanvas position.